Vitajte na stránke www.naspark.sk!

Parky a záhrady, ktoré vznikli  ako unikátne spoločné diela človeka a prírody predstavujú nenahraditeľné bohatstvo našej krajiny.  

Pomocou stránky  Centra záhradnej kultúry pri Národnom Truste n.o. chceme prezentovať hodnoty, význam a krásu historických parkov a záhrad na Slovensku.  

Poskytnutím praktických a aktuálnych informácií Vás chceme motivovať aj k ich osobnej návšteve a aktívnej ochrane ich hodnôt.

Nech sa páči, vyberte si z nášho ZOZNAMU jedinečných parkov a záhrad Slovenska!

 

Aktuality

Spoznajte s nami jedinečnú Kochovu záhradu!

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva Vás pozývame na komentované prehliadky unikátnej Kochovej záhrady v Bratislave.

Víkend otvorených parkov a záhrad

Ďalší, v poradí už XIV. ročník Víkendu otvorených parkov a záhrad sa uskutoční 3.-5.júna 2022.

Študenti z ESŠ v Liptovskom Mikuláši nám pomáhajú pri záchrane historických parkov a záhrad

Študenti z Evanjelickej spojenej školy v Liptovskom Mikuláši nám pomáhajú svojimi prekladmi pri tvorbe online databázy historických parkov a záhrad.

Pandémia prináša väčšiu pozornosť mestskej zeleni a lesom nie len u nás ale aj v zahraničí

Koronavírus ovplyvnil aj ako trávime voľný čas. Chceme byť viac v prírode, nielen kvôli bezpečnostným dôvodom ale aj účinkom na naše mentálne zdravie. Preto sa aj pozornosť prenáša z interiéru do verejných priestorov v prírode, parku či jednoducho na čerstvom vzduchu.

"Múdre stromy"

V januári 2021 sme sa s veľkou chuťou pustili do realizácie medzinárodného projektu Múdre stromy - zachovanie a zvýšenie príťažlivosti starobylých stromov ako skrytých pokladov v historických záhradách smerujúcich k zelenej turistike.

Význam vonkajšej zelene pre imunitu detí

O význame vonkajšej zelene pre imunitu detí sa hovorilo aj v príspevku relácie Spektrum Rádia Slovensko vysielanej 30. októbra 2020

Memorandum o podpore Hrádockého arboréta

V Hrádockom arboréte v Liptovskom Hrádku bolo v stredu 29. apríla 2020 podpísané Memorandum o jeho podpore.

#SledujemeKvitnutie

Národný Trust n.o. Vám ponúka možnosť podeliť sa o krásu Vašich kvitnúcich záhrad prostredníctvom prvého ročníka kampane #SledujemeKvitnutie.

Online databáza historických parkov a záhrad

Nenašli ste Váš historický park či záhradu na našej stránke ?

Hľadáme dobové fotografie našich parkov a záhrad

Máte zaujímavé historické snímky z parkov a záhrad Slovenska a chcete sa podeliť o radosť z nich s ostatnými ?
Zobraziť všetky aktuality

Umelci v záhradách

Záhrady sú spoločným dielom umenia človeka a umenia prírody. Záhrady so všetkými svojimi náladami poskytujú oddávna nekonečný zdroj inšpirácií pre tvorcov umenia. Zároveň sú ideálnym miestom na prezentáciu umenia každej doby. V posledných rokoch sa však umenie zo záhrad nebadane vytráca.

Naša aktivita Umelci v záhradách vznikla práve z uvedených dôvodov. Jej cieľom je snaha o opätovné spojenie umenia so záhradami a parkami na Slovensku. Chceme inšpirovať a nabádať všetkých amatérskych i profesionálnych umelcov k umeleckej tvorbe týkajúcej sa práve lokalít nášho zeleného dedičstva. Parky a záhrady na Slovensku, napriek svojmu často nie najlepšiemu fyzickém stavu, stále ponúkajú ideálny priestor na organizovanie výtvarných plenérov, workshopov či rôznych ďalších umeleckých podujatí.

V spolupráci so Základnými umeleckými školami, amatérskymi a profesionálnymi umelcami podporujeme návrat umenia a umelcov do záhrad. Prostredníctvom našej webovej stránky ponúkame na predaj amatérske i profesionálne umelecké diela týkajúce sa témy parkov a záhrad. Za získané financie organizujeme ďalšie podujatia určené pre žiakov ZUŠ, amatérskych i profesionálnych umelcov.

Zakúpením niektorého z ponúkaných diel či dielok sa i Vy stávate súčasťou našej iniciatívy! Navyše časť financií z predaných diel je určená aj na fungovanie a ďalší rozvoj našej webovej stránky a úsilia o záchranu historických parkov a záhrad na Slovensku. Ďakujeme !

 

 

Kúpte si originálne dielka, podporíte umenie a naše parky!

20,- €

Elegán

Originálna fotografia Želmíry Lišuchovej

20,- €

Dokonalá

Originálna fotografia Želmíry Lišuchovej

Zobraziť všetky diela

Partneri

Ministerstvo kultúry SR
Evanjelická spojená škola v Liptovskom Mikuláši
Interreg