Kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach

Kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach

Kúpeľný park v Trenčianskych  Tepliciach je výnimočný nielen svojou rozlohou (18 ha), ale i množstvom jedinečných drevín, ktoré sa tu nachádzajú.

Druh:
kúpeľný park
Forma ochrany:
Národná kultúrna pamiatka
Prevládajúci štýl:
Prírodno-krajinársky
Kraj:
Trenčiansky
Obec:
Trenčianske Teplice
Adresa:
Kúpeľný park je súčasťou Trenčianskych kúpeľov.
Nadmorská výška:
331 m.n.m.
Výmera:
18 ha
Zaujímavosti v okolí:
Trenčín - hrad, Čičmany - maľované zrubové drevenice, Rajecká Lesná -drevený, slovenský Betlehem
N 48.9083730
E 18.1748070
Informačné tabule
Náučný chodník
Bezbariérový prístup
Parkovisko
Vstup so psom na vôdzke
Ihrisko a iné športoviská
Svadobné a iné fotenie

Z histórie

 

 

Oficiálne založenie kúpeľného parku sa datuje od roku 1848, kedy bola vysadená parková aleja, ktorá sa predĺžila až po Dolnú Štubňu. V parku postavili dom pre záhradníka a skleníky. Celý park sa vzorne udržiaval, pribudla aj fontána a premostili sa prechody cez rieku Žarnovicu (dnes jej názov Teplička). Po prvej svetovej vojne vybudovali v parku termálne kúpalisko.

Podľa starej povesti liečivé pramene objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach a po niekoľkých kúpeľoch v ňom sa uzdravil.

Miestne teplé pramene museli poznať už začiatkom nášho letopočtu germánske kmene Markomanov a Kvádov, ktoré tu žili. Poznali ich zrejme i rímske légie (nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179). Prvá písomná zmienka o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Od 13. do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu.

Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko-Uhorsku. V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes, turecký kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu. Koncom 19. storočia začína v mestečku komplexná kúpeľná liečba. V roku 1909 boli kúpele predané maďarskej akciovej spoločnosti, no už v roku 1918 po prvej svetovej vojne sa majiteľom stala Československá akciová spoločnosť. Tá sa v roku 1995 pretransformovala na akciovú spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice, a.s., ktorá vlastní kúpele dodnes.

 

Opis parku

V kúpeľnom parku sa nachádza "Labutie jazero". Už dávno sa v ňom však nekúpe a vodná plocha slúži ako domov vodným kačkám, labutiam i množstvu rýb. Kačky strácajú plachosť a behajú po cestičkách a stávajú sa atrakciou pre turistov.

Taktiež sa v parku nachádzajú pamätníky obetí 1. a 2. svetovej vojny.

 

Čo v parku rastie a žije

V parku sú vysadené rôzne dreviny - ľaliovník tulipánokvetý, platany, metasekvoje, gledície a ďalšie cudzokrajné dreviny. V parku je označených 15 vzácnych alebo zaujímavých stromov. Na ostrovčeku jazera nájdeme chránený strom tisovec dvojradový, ktorý obľubuje močaristé prostredie. Zaujímavým stromom je i dvestoročná lipa malolistá.

Na kúpeľný park s jazierkom nadvädzuje lesopark, ktorý prechádza do rozľahlého lesa, bohatého na zver, huby a lesné plody.

Kúpele sa snažia zvelaďovať park, a  to aj vysadzovaním nových stromov. 

Súčasné využitie

Park je obľúbeným oddychovým miestom a vychádzkovým prostredím. Príjemnú atmosféru dotvárajú aj oddychové lavičky rozmiestnené po parku, kvety a tiež sa tu nájdu i besiedky pre viacčlenné partie.
 
Po celom areáli Kúpeľného parku sú rozmiestnené lavičky, v niektorých miestach aj detské ihriská. Nechýbajú tu ani náučné liečebné tabuľky, bežecké trasy, či východiskové turistické body so smerovníkmi. Okrajovú časť parku tvorí už spomínané „Labutie“ jazero, ktoré kedysi slúžilo na kúpanie, no časom sa zmenilo na malý močiar s vtáctvom a vzácnymi stromami. Kúsok od neho je minigolfové ihrisko, tenisové kurty i reštauračné a ubytovacie služby. Veľmi nápadité sú pri niektorých stromoch tabuľky vysvetľujúce vzácnosť daného prírodného unikátu.

Dnes je kúpeľný park kultúrnou pamiatkou a na jeho území je zriadená botanická záhrada so zameraním na pestovanie cudzokrajných rastlín.

 

.

 

 

 

Kontakt

Kúpele Trenčianske Teplice, a.s.
T.G.Masaryka 21
914 51 Trenčianske Teplice

Info centrum kúpeľov

Mob.: +421/905 840 724
e-mail: kultura@slktn.sk

Naplánuj si cestu

Autom, autobusom alebo vlakom: najbližšia vlaková zastávka Trenčianska Teplá

Otváracie hodiny

Park je otvorený nepretržite.

Prístupnosť parku

Tento park, je prístupný pre verejnosť!