Park Oponice

Park Oponice

V renesančnom kaštieli a parku hostili jeho majitelia množstvo významných a zaujímavých ľudí. Patril k nim a aj samotný americký prezident Theodore Roosevelt v roku 1910, indický maharadža či americký miliardár Thomas Cordeza, ktorý sa plavil spolu so svojou matkou na Titanicu. Na biliardovom stole tancovala a spievala afroamerická speváčka Josephine Bakerová, múza Hemingwaya či Picassa.

Druh:
historický park/záhrada
Forma ochrany:
Národná kultúrna pamiatka
Prevládajúci štýl:
Prírodno-krajinársky
Kraj:
Nitriansky
Obec:
Oponice
Adresa:
Park je situovaný v časti obce Oponice. a je súčasťou areálu kaštieľa
Nadmorská výška:
168 m.n.m.
Výmera:
7 ha
Zaujímavosti v okolí:
Botanická záhrada v Nitre, park Topoľčianky
N 48.4482610
E 18.1563230
Bezbariérový prístup
Parkovisko
Vstup so psom
Toalety
Občerstvenie
Prenájom priestorov v parku
Svadobné a iné fotenie

Z histórie

História kaštieľa v Oponiciach je bohatá. Tento kaštieľ sa nachádza v nádhernom prostredí takmer 7 ha anglického parku v západnej časti obce. Kaštieľ bol postavený Apponyiovcami v 16.-17. storočí. Obývaný bol príslušníkmi tohto rodu až do roku 1940. Prišli sem bývať z hradu a kaštieľ postupne prestavovali až do 19. storočia, kedy tu naposledy v rokoch 1844-46 pribudlo severné krídlo kaštieľa dostavbou slávnej rodinnej Apponyiovskej bibliotéky a kaštieľ tak dostal definitívnu podobu písmena U.

Apponyiovská knižnica v Oponiciach vznikla z bezprostrednej lásky ku knihe. Založil ju vo Viedni mecenáš a oponický gróf ANTON JURAJ APPONYI (1751-1817). Knihy miloval a celý život ich zbieral. Apponyi nazhromaždil počas svojho života vyše 30 000 vzácnych kníh.  Knižnica na konci 18. storočia mala viac ako 400 prvotlačí. Medzi veľmi vzácne patrilo dielo „Prudentii Aurelii Opera“ písané bolo na pergamene a pochádzalo z  9.storočia, Danteho „Allighieri comedia col comento“ s rytinami Sandra  Boticcelliho či slávna Biblia od Johanna Gutenberga z roku 1435 sa dnes považujú za absolútne skvosty európskeho knihovníctva... taká bola knižnica na výslní svojej doby

Opis parku

Súčasťou kaštieľa je mimoriadne vzácna Apponyiovská knižnica. Patrí štátu a je v správe Slovenskej národnej knižnice v Martine. Knižnica je návštevníkom sprístupnená celoročne, prehliadka je spoplatnená.

Park je voľne prístupný verejnosti.

Čo v parku rastie a žije

V parku sa nachádzajú významné a vzácne dreviny či solitéry, fontána či tenisové antukové kurty založené samotnými Apponyiovcami, čo by fanúšikmi Wimbledonu.

Súčasné využitie

Z renesančného kaštieľa rodu Apponyiovcov je dnes luxusný hotel so slávnou barokovou knižnicou. Ak si chcete prezrieť kaštieľ zvnútra, môžete využiť pravidelný náučný sprievod so zamestnancom hotela.

Krásny anglický park v okolí kaštieľa je ideálne miesto na pokojnú prechádzku, park je prístupný verejnosti . V areáli parku sa nachádzajú tenisové kurty, detské ihrisko aj jazierko. 

Kontakt

recepcia hotela t.č.: +421 38 323 8111

Naplánuj si cestu

Najlepšie sa sem dá dostať autom, autobusom z Nitry alebo Topoľčianautom, autobusom z Nitry alebo Topoľčian.

Otváracie hodiny

Súčasťou kaštieľa je mimoriadne vzácna Apponyiovská knižnica. Patrí štátu a je v správe Slovenskej národnej knižnice v Martine. Knižnica je návštevníkom sprístupnená celoročne, prehliadka knižnice je spoplatnená.

Park je voľne prístupný verejnosti.

Prístupnosť parku

Tento park, je prístupný pre verejnosť!