Prüger-Wallnerova  záhrada (Prügerka)

Prüger-Wallnerova  záhrada (Prügerka)

Vilová záhrada rodiny hoteliéra Heinricha Prügera, ktorá mala okrasnú i úžitkovú časť. V záhrade sa v prvej polovici 20. storočia pestovali kvety, ovocie a zelenina. V južnej časti boli štyri skleníky a domček s kotolňou na ich vykurovanie, ktoré tu nájdeme dodnes. Prűgerovci v ňom prevádzkovali súkromné záhradníctvo s názvom Flóra. Po 2. svetovej vojne majitelia opustili Slovensko (odsťahovali sa do Anglicka) a záhrada postupne pustla. V roku 2013 tu organizácia Národný Trust n.o. začala organizovať dobrovoľnícke brigády na záchranu uvedenej záhrady. Dnes je záhrada vo vlastníctve Hlavného mesta Bratislavy a jej súčasťou je aj komunitná záhradka Prügerka, ktorú spravuje Národný Trust n.o.
 
Prüger-Wallnerova záhrada - "Mimoriadne cenná jemne členitá krajina, pramenné oblasti a mokraďovité úseky, ktoré patria k najvzácnejší krajinárskym úsekom Bratislavy”
Ing. Tamara Reháčková, PhD, odborná garantka projektu obnovy Prüger-Wallnerovej  záhrady pre krajinársku časť
Druh:
historický park/záhrada
Forma ochrany:
Národná kultúrna pamiatka
Prevládajúci štýl:
Prírodno-krajinársky
Kraj:
Bratislavský
Obec:
Bratislava
Adresa:
Nekrasovova ulica č.8, Bratislava
Nadmorská výška:
m.n.m.
Výmera:
2.5 ha
Zaujímavosti v okolí:
Prugerova záhrada sa nachádza v blízkosti mestského "Horského parku" a legendárnej reštaurácie Funus.. Vedľa nej sa nachádza umelecká galéria "Záhrada".
N 48.1568653
E 17.0968453
Informačné tabule
Náučný chodník
Sprievodcovské služby
Zážitkové sprevádzanie alebo programy pre deti
Vstup so psom
Toalety
Ihrisko a iné športoviská
Občerstvenie v blízkosti
Prenájom priestorov v parku
Svadobné a iné fotenie
Víkend otvorených parkov a záhrad

Z histórie

Záhrada vznikla na konci 19. storočia, keď si v tejto časti mesta začali stavať vily bohatí mešťania. Nesie názov po rodine Prüger-Wallnerovcoch, majiteľoch vychýrených hotelov Carlton a Savoy. Heinrich Prüger, majiteľ záhrady bol svetoznámym hotelovým manažérom.  Napriek svojej sláve po celom svete, žil na Slovensku, kde ho málokto pozná. 

Prüger-Wallnerovci si postavili vilu na vyvýšenom mieste na severnom konci Havlíčkovej ulice, ktorá stojí dodnes. Na terase pri dome bol malý bazén na kúpanie. Členitý terén záhrady upravili v okolí vily ako okrasnú záhradu v prírodno-krajinárskom štýle (reprezentačná časť), zvyšná časť pozemku slúžila ako úžitková záhrada. V nej sa pestovali kvety, ovocie a zelenina. V južnej časti boli štyri skleníky a domček s kotolňou na ich vykurovanie, ktoré tu nájdeme dodnes. Najnižšia časť záhrady bola zamokrená a tak v nej vybudovali odvodňovací systém. Prügerovci svoju záhradu milovali, trávili v nej veľa času, najmä hrávaním kroketu. Po 2. svetovej vojne majitelia opustili Slovensko (odsťahovali sa do Anglicka) a záhrada postupne pustla. Okrasná časť zanikla kvôli výstavbe domov takmer celá, úžitková časť bola rozparcelovaná na menšie parcely, ktoré sa využívali ako záhradky. Z pôvodných záhradných úprav sa nezachovalo takmer nič. Svedkom veľkoleposti záhrady je už len zopár mohutných stromov, zvyšky schodiska, základy skleníkov a budova kotolne.

 

V roku 2013 začala nezisková organizácia Národný Trust n.o. organizovať dobrovoľnícke brigády na záchranu Prüger-Wallnerovej záhrady. Dnes je záhrada vo vlastníctve Hlavného mesta Bratislavy a jej súčasťou je aj komunitná záhradka Prügerka, ktorú spravuje Národný Trust n.o.

Opis parku

V súčasnosti v záhrade nájdete  hracie prvky pre deti, prírodný mobiliár, mostíky cez mokrade, drevené chodníčky, informačné tabule, ktoré poukážu na biodiverzitu a históriu záhrady, aby sa mohli návštevníci o rastlinách a živočíchoch dozvedieť viac.

Jeden vchod do záhrady je oproti vchodu do reštaurácie Funus, druhý vchod je trochu ďalej na Nekrasovovej, smerom k Horskému parku.

Súčasťou Prüger-Wallnerovej záhrady je aj komunitná záhrada, a detské ihrisko. 

Čo v parku rastie a žije

Súčasné využitie

Priestor s rozlohou 2,5 hektára už začína slúžiť ako prírodný priestor na oddych, prechádzky, relaxáciu, i ako komunitný priestor. Mokrade, ktoré sú veľkou vzácnosťou záhrady zostanú zachované a budú slúžiť na akumulovanie zrážok, ktoré budú k dispozícii okolitému ekosystému. Celková filozofia budovania a obnovy záhrady je výsostne ekologická a trvalo udržateľná. Pôvodné stromy sú v záhrade ponechané a k výrubu sa pristupuje len v prípade, že sú stromy choré a nezachrániteľné, a tiež v prípade, ak by mohli ohroziť návštevníkov. Vzniknutý prírodný odpad zo záhrady sa kompostuje a ďalej využíva.

V časti záhrady je vybudovaná komunitná záhrada "Prugerka".

Kontakt

Prevádzkovateľom  Záhrada Prügerka je hlavné mesto SR Bratislava/Mestská časť Bratislava-Staré Mesto.

Magistrát- zeleň: Oddelenie tvorby mestskej zelene

 

Naplánuj si cestu

Záhrada má dva vstupy, jeden z Nekrasovej ulice a jeden z Havlíčkovej ulice. Do záhrady sa dá dostať MHD č.147

Otváracie hodiny

apríl - september od 8:00 do 20:00,

október - marec od 8:00 do 18:00.

Vstup je voľný

Prístupnosť parku

Tento park, je prístupný pre verejnosť!