Kúpeľný park v Turčianskych Tepliciach

Kúpeľný park v Turčianskych Tepliciach

Park sa nachádza v južnej časti mesta, na pravej strane rieky Teplica. Je súčasťou kúpeľného areálu a je vo vlastníctve akciovej spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice.

Kúpeľný park tvorí najvýznamnejšiu plochu zelene v meste Turčianske Teplice. Má nesmierny kultúrno-historický význam, pričom nemenej významné sú aj jeho liečebná a rekreačná funkcia.

Druh:
historický park/záhrada
Forma ochrany:
Národná kultúrna pamiatka
Prevládajúci štýl:
Prírodno-krajinársky
Kraj:
Žilinský
Obec:
Turčianske Teplice
Adresa:
Park sa nachádza priamo v centre mesta Turčianske Teplice
Nadmorská výška:
518 m.n.m.
Výmera:
18 ha
Zaujímavosti v okolí:
Galéria Mikuláša Galandu, návšteva kúpeľov a aquaparku
N 18.8600820
E 48.8560740
Bezbariérový prístup
Parkovisko v blízkosti
Vstup so psom na vôdzke
Toalety v blízkosti
Občerstvenie
Občerstvenie v blízkosti

Z histórie

História kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach je úzko zviazaná s históriou kúpeľníctva na území Turčianskych Teplíc. Turčianske Teplice patria medzi najstaršie kúpeľné mestá Slovenska. Prvá písomná zmienka o teplých prameňoch pochádza z roku 1281, kedy kráľ Ladislav IV. darovacou listinou poručil hájske panstvo a na jeho západnej časti ležiace teplé pramene grófovi Petrovi. V roku 1533 sa Turčianske Teplice stali majetkom mesta Kremnice. Kremnica sprístupnila pramene všetkým vrstvám spoločnosti a začala kúpele nielen využívať, ale aj budovať. Aj keď boli teplické liečivé pramene známe a navštevované, predsa sa túžby Kremnice, postaviť v Turčianskych Tepliciach vhodné budovy na ubytovanie hostí, splnili až v 19. storočí.

Vývoj parku môžeme sledovať aj na historických mapách. Na mape prvého vojenského mapovania z rokov 1764-1787 je vidieť voľný nezastavaný priestor pri rieke Teplica a jej ramenách medzi obcami Štubňa a malá Vieska, ktorý v neskoršom období poslúžil ako základ parkovej úpravy.  Za zmienku stojí budova označená ako „Spital“ čo môže súvisieť s využívaním prameňov na liečebné účely.

Na mape druhého vojenského mapovania z rokov 1810-1869 je už vidieť aleju, ktorá sa v ďalších obdobiach stala hlavnou kompozičnou osou parku. Aleja je dvojradová približne po dnešnú Školskú ulicu a ďalej pokračuje ako jednoduché stromoradie. Vek dnešnej aleje, resp. niektorých stromov sa tak pohybuje okolo 200 rokov. Na mape sú vyznačené aj iné aleje, ktoré sú pre túto časť Turca charakteristické. V severnej časti parku, približne na úrovni vyústenia dnešnej Starej Hájskej cesty je zakreslená malá vodná plocha, ktorá mohla mať okrasný alebo aj liečebný účel.

Cenné poznatky o parku poskytuje aj dostupná historická fotodokumentácia z konca 19. a začiatku 20. storočia, z ktorej vieme získať informácie napr. o druhom zložení stromov, vzhľade a zložení kvetinových záhonov, o výzdobe a pod.

Silnú záhradnícku tradíciu potvrdzujú fotografie, na ktorých sú znázornené rôzne ornamentálne záhony či rastliny v nádobách, ktoré sa do parku vykladali na leto a prezimovávali sa v skleníkoch.

Na pohľadniciach je zachytená aj aleja, ktorá prechádza celým parkom zo severu na juh. Ako vidieť, tvorila nielen významný kompozičnú líniu, ale bola aj rušným spoločenským priestorom. Vidieť lavičky v secesnom štýle, ich kovové časti imitujú vzhľad konárov.

Na inej fotografii je veľmi dobre vidieť fontánu s vodostrekom, ktorá sa nachádza v severnej časti parku. Okolo je skupina briez, ktoré pôsobia kontrastne na pozadí tmavých smrekov, v ďalšom pláne je vidieť tzv. smutnú vŕbu s výrazne svetlým sfarbením. Je teda zrejmé, že druhové zloženie drevín nebolo náhodné a zámerne sa vytvárali skupiny s kontrastným sfarbením a textúrou. Z historických prameňov máme poznatky o  mimoriadne pestrom druhovom zložení,s množstvom tvarových a farebných kultivarov. Pravdepodobne to súvisí s existenciou záhradníctva, ale tiež so silnou záhradníckou tradíciou v Turci a susedstvom významných historických parkov v Mošovciach či Turčianskej Štiavničke.

 

Opis parku

Park má pozdĺžny pôdorys v svero-južnom smere, ktorý vymedzuje údolie rieky Teplica. Tá tvorí jeho prírodnú hranicu na západnej strane. Kompozičnú os parku vytvára takmer jeden kilometer dlhá lipová aleja. Vek aleje, resp. niektorých stromov v aleji sa pohybuje okolo 200 rokov. V parku sa striedajú otvorené zatrávnené priestory so skupinami stromov, južná časť má takmer lesný charakter. Významným prvkom kompozície je voda, hlavne prírodný tok rieky Teplica. V parku sa však nachádzajú aj dve fontány s vodostrekmi a tiež prameň s liečivou vodou.

Čo v parku rastie a žije

Park vznikol v nive rieky Teplice, na území, ktoré nebolo možné inak využívať. Tvorcovia parku využili danosti prírodného prostredia a postupne priestor dotvorili do podoby, v akej ho poznáme. Svedčí o tom aj druhové zloženie, v ktorom dominujú druhy prirodzeného druhového zloženia ako sú jaseň štíhly, jelša lepkavá, lipa obyčajná, javor poľný, javor mliečny, javor horský a brest horský. Spolu tvoria vyše 60 % všetkých stromov v parku. Aleja bola vysadená z tradičného druhu – z lipy veľkolistej. Hojne ja zastúpený aj smrek obyčajný, ktorý tvorí až 16 % stromov. Druhým najpočetnejším ihličnanom je borovica lesná.  Stredom parku prechádza sústava voľných lúčnych priestorov, ktoré sú obklopené väčšími či menšími skupinami drevín. Striedajú sa v nich listnaté aj ihličnaté druhy, často ide o zoskupenia drevín rôzneho veku. 

Otvorené svetlé priestory sú z hľadiska kompozície parku veľmi dôležité, pretože vytvárajú protiváhu tmavším a zatieneným priestorom s vysokými alebo hustými stromami. Kontrast otvorených a svetlých a uzavretých tmavých priestorov je významným kompozičným nástrojom.

Porasty viazané na rieku Teplica majú takmer prírodný charakter, vytvárajú prirodzenú kulisu, pôsobia prirodzene a vhodne vymedzujú priestor parku od okolia. Južná časť parku, približne od úrovne ulica Pod Bôrom sa od ostatných častí líši svojím takmer lesným charakterom.

Súčasné využitie

Park slúži v prvom rade ako zázemie pre liečebné kúpele, hojne ho využívajú aj obyvatelia a návštevníci mesta. 

Pre návštevníkov parku sú veľkým lákadlom sochy rôznych umeleckých osobností, ktoré sú vytvorené sú zo živých drevín.
Inou atrakciou sú rôzne, no predovšetkým veselé a netradičné lavičky, ktoré sú rozmiestnené v parku, ako napríklad lavička pre obra, lavička ako ľudová truhlica a pod.

 

Kontakt

Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice a.s.

 ul. SNP 519

 039 12 Turčianske Teplice

Kultúrne a informačné centrum: 

Naplánuj si cestu

Park má niekoľko vstupov z ulice SNP, jeden vstup je aj z Kollárovej ulice cez mostík cez rieku Teplica.

Otváracie hodiny

Park je prístupný pre verejnosť bez obmedzení

Prístupnosť parku

Tento park, je prístupný pre verejnosť!