Historický park Budimír (Zámocký park)

Historický park Budimír (Zámocký park)

Druh:
historický park/záhrada
Forma ochrany:
Národná kultúrna pamiatka
Prevládajúci štýl:
Prírodno-krajinársky
Kraj:
Košický
Obec:
Budimír
Adresa:
Nachádza sa priamo v obci Budimír.
Nadmorská výška:
219 m.n.m.
Výmera:
1.72 ha
N 48.7956032
E 21.3067889
Informačné tabule
Náučný chodník
Bezbariérový prístup
Parkovisko
Vstup so psom na vôdzke
Svadobné a iné fotenie
Víkend otvorených parkov a záhrad

Z histórie

Opis parku

Centrum parku tvorí plocha, pôvodne štvorcového pôdorysu – "Paradni dvor", na ktorej sa nachádza súbor historických budov (kaštieľ, kúria, sýpka). Odtiaľ vedie prístupová cesta ku kaštieľu. Súčasťou parku bol aj ovocný sad, z ktorého sa do dnešných čias nezachovali takmer žiadne pôvodné dreviny. Na okraji parku - pri ceste (Starej drahe) dali koncom 18. storočia členovia šľachtického rodu Ujházy postaviť rodinnú kaplnku s kryptou. V roku 2014 prešiel park rozsiahlou obnovou - boli vybudované chodníky, osadený nový mobiliár, odstránené náletové dreviny a vysadené nové. V roku 2017 bol zrekonštruovaný starší kaštieľ, v roku 2019 prebieha obnova strechy na panskej kúrii. V letných mesiacoch je plánovaná obnova amfiteátra v južnej časti parku.

Čo v parku rastie a žije

V parku rastie niekoľko vzácnych cudzokrajných drevín, ktoré patria k najmohutnejším exemplárom v niekdajšom Východoslovenskom kraji (Benčať, 1980 - 1981). Parku dominuje mohutný platan západný (Platanus occidentalis). Ďalšími cennými drevinami v tomto parku sú ľaliovník tulipánokvetý (Liriodendron tulipifera), úzky pyramidálny dub (Quercus robur cv. "Fastigiata"), vysoká lipa malolistá (Tilia cordata) a niekoľko mohutných líp zelených (Tilia euchlora). Blízko "Paradneho dvora" rastie pekná breza ovisnutá Youngova (Betula pendula cv. "Youngii"). V blízkosti starého evanjelického kostola rastie javor mliečny Schvedlerov (Acer platanoides cv. "Schvedleri"), gledíčia trojtŕňová (Gleditsia triacanthos), ginko dvojlaločné, smrek biely (Picea glauca). Ďalej v parku rastú agát srstnatý (Robinia hispida), smrekovce (Larix decidua), brest väzový (Ulmus laevis), agát biely (Robinia hispida), pagaštan (Aesculus hippocastanum) a jaseň štíhly. Na južnom svahu pod kúriou vedľa potoka upúta pozornosť svojim zvláštnym tvarom stará tuja (Thuja accidentalis). V parku rastie aj niekoľko starých ovocných stromov ako sú slivka čerešňoplodá pravá, orech kráľovský a pri už dávno neexistujúcom včelíne viacero starých jabloní.

Súčasné využitie

Kontakt

telefónne číslo na obecný úrad: 0904 219 386

Naplánuj si cestu

Najlepšie sa dá Budimíra dostať autom (po diaľnici D1 smer Košice), vlakom do Košíc alebo Kysaku a odtiaľ autobusom do obce Budimír.

Otváracie hodiny

Park je otvorený pre verejnosť nonstop.

Prístupnosť parku

Tento park, je prístupný pre verejnosť!